Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

1999 yılında tarım sektöründe orta ve büyük ölçekli projelerin geliştirilmesi, ülkemize yeni tarım teknolojilerinin getirilmesi ve teknolojideki son yenilikleri takip ederek tarım sektörümüzün çağdaş düzeye ulaşmasına katkı sunmak amacıyla Konya’da kurulmuş olan Agrochef Tarımsal Ürünler, kuruluşundan beri süregelen profesyonellik, yaratıcılık, dürüstlük ve pazarı geliştirme özellikleriyle istikrarlı bir büyüme göstererek Tarım dünyasında saygın bir yer edinmiştir.

İLETİŞİM

Bor Gübre

Bor Gübre

 BOR ELEMENTİ NEDİR?

Doğada yaklaşık olarak 230 çeşit bor minerali bulunmaktadır. Bor elementi geleceğin enerji kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Isıya dayanıklı, sert yapılı, iletkenliği yüksek bir elementtir. Bor elementi birçok farklı sektörde (yalıtım, nükleer enerji, sağlık, tıp, inşaat, metalurji, cam-seramik sanayi, otomotiv, kozmetik, temizlik ürünleri, tarım… gibi)kullanılmaktadır. Bor, doğadan çıkarıldığı haliyle farklı mineraller de içermektedir. Bor içeren mineraller çevresel faktörlerin etkisiyle çözünerek bor elementini ortaya çıkarırlar. Tarım sektöründe bitkilerin büyüme ve gelişmelerini desteklemek amacıyla bor gübre kullanılmaktadır. Bitkiler toprakta bulunan bor elementinden doğrudan faydalanamazlar. Bitkilerin bor elementinden faydalanabilmesi için uygun çözünürlükte olması gerekir. Farklı işlemlerden geçen bor elementi, bor gübresine dönüştürülerek tarım ürünlerinde eksiliği giderilmektedir.

BOR GÜBRESİ NEDİR?

Bor gübresi, yüksek iletkenlik(taşıma) özelliği sayesinde toprakta bulunan besin elementlerinin taşınmasında önemli rol oynar. Bor birçok bitkinin temel besin maddesidir. Bor eksikliği görülen bitkilerde anormal bir büyüme, meyve ve yapraklarda şekil bozuklukları, kök gelişiminin yavaşlaması, kloroz ve bunların sonucunda hasat kayıpları meydana gelmektedir. Bor eksikliği özellikle toprak yıkanmasının ve yağışın fazla olduğu asidik topraklarda ortaya çıkmaktadır. Bitkinin ihtiyaç duyduğu bor elementini hem topraktan hem yapraktan uygulama ile bu gibi durumların ortadan kaldırılması gerekir.

 

Bor Gübre Faydaları Nelerdir?

 

Toprağın PH dengesini düzenler.
Tohum çimlenmesini hızlandırır.
Kılcal kök gelişimini artırır.
Köklerde nodül oluşumunu artırarak, azot sentezini hızlandırır.
Bitki büyümesini hızlandırır.
Ağaç ve bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırır.
Hücre duvarına dayanıklılık ve yapısal bir bütünlük kazandırır.
Genç sürgün gelişimini artırır.
Yaprak yapısındaki bozulmaları önleyerek düzgün yaprak oluşumu sağlar.
Polen oluşumu, tozlaşma, çiçeklenme ve meyve tutumunu artırır.
Erkek ve dişi çiçek sayısının eşit oranda olmasını sağlar.
Meyvelerde aroma, renk ve yağ oranını artırır.
Soğuk ve sıcak havalarda bitki için yalıtım görevi görür.
Meyve eti ve kabuk oranını dengeler.
Protein sentezini hızlandırır.
Daha kaliteli tohum gelişimi sağlar.
Hektolitreyi artırır.
Meyvelerin daha sıkı ve sert olmasını sağladığı için pazara ulaşmada zaman kazandırır
Hasat öncesi meyve dökülmelerini önler.
Çok yıllık bitkilerde hasat sayısını artırır.
Meyve ve sebzelerin raf ömrünü uzatır.
Uç dallardaki kurumaları önler.

 

Bor Gübre Nasıl Kullanılır?

 Bor gübresi toprağa karıştırılarak veya yapraktan püskürtme yöntemi ile bitkilere uygulanır. Bitki türüne göre uygun dozaj ve uygulama zamanlarında verilmelidir.

Bor gübresi iklim faktörleri, toprak özelliği, sıcaklık ve ışık isteklerine göre farklı dozlarda uygulanmaktadır. Üretici şartlarına göre sırt pompası, motorlu pülverizatörler, yağmurlama, damla sulama ve dron ile bitkiye verilir.

 

Bor Gübresi Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Bitkiler için gerekli besin olan bor gübresi sağlıklı bir gelişme sağlayarak verimi artırmak için kullanılır.

Bor gübresi uygulanmadan önce toprak analizi yaptırılmalıdır. Bitki türü ve uygun dozaj belirlenmelidir. Bitkilerde bor gübresi fazlalığında toksik etkilere neden olmaktadır. Yağış durumu, bitki türü ve gübrenin veriliş şekline göre kullanılan bor gübre özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ürün etiketi okunmalı yetkili kişilerden kullanım hakkında bilgi alınmalı, hatalı kullanım yapılmamalıdır.

 

Bor Gübre Ne Zaman Kullanılır?

 

Bor gübresi kullanımı bitkilerde genellikle sürgün oluşum dönemi ile başlayıp çiçeklenme öncesi dönem ile devam eder. Hava koşulları ve mevsim şartlarına göre planlama yapılıp bor gübrenin kullanılacağı zaman belirlenir. Meyve ağaçlarında hasat sonrası dönemde ve tomurcuklanma başlamadan önce uygulanır. Meyve olgunlaşma zamanına kadar ihtiyaç halinde 20 gün ara ile tekrar kullanılabilir. Tarla bitkileri, tüm sebze ve meyvelerde ekim-dikim öncesi topraktan, çiçeklenme dönemi öncesi yapraktan kullanılır.